Město Ostrava, třetí největší město v ČR, se nachází na severovýchodě ČR a je přirozeným centrem Moravskoslezského kraje. Blízkost hranic s Polskem a Slovenskem udává strategickou polohu města. Ostrava má velmi dobré dopravní spojení se všemi částmi ČR i s okolními státy, mezinárodní letiště se nachází 25km od centra města. Z Prahy se do Ostravy dostanete za 1 hodinu letadlem, 3 hodiny vlakem a asi o půl hodinu víc Vám zabere cesta autem.

Ostrava i Ostravané jsou patřičně hrdí na své jedinečné industriální dědictví. Filmaři pomalu objevují obrovský skrytý potenciál v podobě specifických a dosud málo známých lokací. Právě unikátní industriální lokace nejčastěji tvoří filmové kulisy a dodávají nevšední atmosféru. Areál Dolní oblasti Vítkovice, součást Evropského kulturního dědictví, nabízí strhující panoramata a pohyb přímo v srdci ocelového města je nezapomenutelný. Záběry Dolní oblasti Vítkovice jsou v poslední době snad těmi nejznámějšími záběry z Ostravy a již několikrát se potvrdilo, že díky těmto prostorám lze na obrazovky přenést nejen industriální atmosféru. Ve francouzsko-americkém sci-fi filmu Babylon A. D. vyvolávají perfektní iluzi města budoucnosti. Objevily se i ve snímcích Kouř (1990) či Non plus ultras (2004), natáčel se zde trailer ke krátkometrážnímu akčnímu filmu Ghost recon:Alpha, či několik reklamních akcí a klipů.

Na areál bývalých Vítkovických železáren navazuje nedaleká městská část Ostrava-Vítkovice. S narůstajícím počtem zaměstnanců železáren přirozeně rostla potřeba nabídnout jim sociální zázemí. Vznikly tak kolonie pro úředníky, dělníky, společenský dům, hotel, nemocnice, tržnice, školy, jesle, radnice i kostel. To vše se společným jmenovatelem, kterým je režné neomítané zdivo. Ve filmu mohou Vítkovice sehrát roli dělnické Anglie, Vídně či Holandska.

Další velmi autentické industriální prostory s dojmem míst, které horníci právě opustili, nabízí Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. Najdete zde kulisy řetízkových šaten, dobově vybavených kanceláří i jednotlivých provozů. Krom toho je Důl Michal zahrnut do indikativního seznamu České republiky pro zápis do světového kulturního dědictví UNESCO.

Řadu neokoukaných lokací ilustruje i městský obvod Ostrava-Poruba, známý svou architekturou ve stylu socialistického realismu 50. let (tzv. sorela), který se inspiroval vzhledem sovětských velkých měst, ale zároveň v sobě ukrývá prvky antiky, renesance a klasicismu. Ve filmech tak může být Poruba kulisami některého z ruských měst, jak se ostatně už stalo např. ve zmiňovaném filmu Babylon A.D., kde si právě porubská hlavní třída zahrála v několika akčních scénách.

Okolí

Na Ostravsku, potažmo v celém Moravskoslezském kraji je zajímavých a různorodých lokací bezpočet. Z industriálu nelze opomenout panoramata dolů na Karvinsku nebo v Paskově, Důl Paskov tvořil atmosféru třeba ve filmu Bez tváře (2008). O kousek dál, v Havířově, najdete městské centrum s nezaměnitelným podpisem sorely. Další z řady technických pozoruhodností je pevnostní Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky, fotifikační systém pěchotních srubů k obraně našeho území během 2. sv. války.

Je zde mnoho zřícenin, hradů a zámků, k těm nejcharakterističtějším patří Hukvaldy, Sovinec, bílý a červený empírová zámek Hradec nad Moravicí s rozsáhlým anglickým parkem či Raduň. Pro filmy či pohádky z lidového prostředí dob minulých báječně poslouží malebný Štramberk se svým unikátním souborem městské lidové architektury, jehož dominantou je Štramberská Trúba. Možností jsou také domky Dušana Jurkoviče na Pustevnách inspirované lidovou architekturou. Atmosféru časů ejště vzdálenějších naleznete v prostředí Archeoparku Podobora v Chotěbuzi s rekonstrukcí slovanského sídliště, a to z období od poloviny 8. až do 11. století. 

Všechna práva vyhrazena - použití obsahu
nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem
Magistrátu města Ostravy, Prokešovo nám. 8, 729 30 Ostrava

Tento web využívá k optimalizaci služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s použitím cookies souhlasíte. Více informací zde